Nyissuk ki képzeletben a Primal Software szakácskönyvét, és főzzünk egyet: vegyünk egy 3D-s motort, amit egy régebbi programunkban – The I of Dragon – már felhasználtunk, és tupírozzuk fel egy kicsit. Találjuk ki, milyen stílusú játékot szeretnénk – RTS –, és nézzük meg, hogy a stílus sikeres játékai – Warcraft 🙂 – mitől is voltak jók. Bolondítsuk meg az egészet valami kellemes gazdasági modellel – vegyük mondjuk a Settlers alapötletét –, majd fűszerezzük meg az egészet egy nagy adag saját újítással. Írjunk hozzá egy sztorit, és voilá: kész is az új program, aminek már csak nevet kell adni. Hát, valahogy így készült a Besieger.

Mielőtt bárki is hitetlenkedne, azt el kell mondani, hogy maguk a készítők is elismerték, a játék tényleg úgy született, hogy volt már egy kész motor, amit szerettek volna újra felhasználni. Ezután döntötték el, hogy egy RTS-be vágnak, de nem akartak mindenben korszakalkotót újítani. Ez önmagában nem rossz dolog, hiszen azért napjainkra már kialakult minden stílusban afféle ipari szabvány, amitől túlságosan eltérni igencsak kétélű fegyver – az esetek többségében bukás a vége, és csak a nagy koponyák tudnak korszakalkotó dolgot készíteni. Ahol nincsenek zsenik, ott a jó iparosmunka lehet a siker záloga, és a Besieger pontosan erre alapoz.

A játék nem véletlenül kapta a nevét, ugyanis igencsak fontos szerepet játszik benne a várostrom: ostromlóként és ostromlottként is helyt kell állnunk. Ehhez megfelelő eszközöket is be kell szereznünk – itt ugyanis nem lehet egy karddal szétütni a kőfalat. Faltörő kosok, katapultok és mindenféle egyéb ketyerék szükségeltetnek ehhez. Természetesen lesznek „normális” csaták is, ahol nyílt terepen eshetnek egymásnak a vérgőzös katonák. Az egyjátékos kampányban 2 „nemzet” (Vikingek és Kimmériaiak) bőrébe bújhatunk, akik a hagyományos eszközökön (kard, dárda) kívül speciális cuccokat (muskéta, lángszóró) is használhatnak, sőt, idővel olyan harci gépezetek is előkerülnek, mint például a páncélozott léghajók. Összesen mintegy 20-féle egység irányítására lesz lehetőség. Nem maradhatott ki a mágia sem, már maga a kerettörténet is bőven épít a természetfeletti erőkre. A sztori szerint ugyanis az egymás mellett békében elő népeket pont egy varázstárgy ugrasztja össze.

A játék gazdasági modellje az unalmas nyersanyag-gyűjtögetés (favágás, kő- és vasbányászat) mellett szintén tartogat érdekességeket. Például az emberanyag nem a semmiből áll elő, hanem a lakóépületek megépítése után idővel megszületik az új nemzedék. Embereinket ezután különféle feladatkörökben alkalmazhatjuk: dolgozhatnak bányászként, esetleg egy kézműves épületben (közel 40-féle építmény lesz a játékban) gyárthatják a fegyvereket, de sokakat katonaként kell alkalmaznunk. Alattvalóink folyamatosan fejlődnek szakterületükön, így egyre hatékonyabban tudják ellátni feladatukat.

A háború – az ígéretek szerint – gigantikus méretű pályákon fog játszódni. A méretekre jellemző, hogy csapataink akár 10-20 percen keresztül is gyalogolhatnak, mire átjutnak egy pálya egyik végéről a másikig. Ez egyébként elsősorban a multiplayer játékok során lesz majd hasznos, mert elegendő helyet biztosít akár 16 játékos számára is. Hegyek, völgyek, sivatagok, folyók és tengerek teszik majd változatossá a tájat, és nem maradnak el az állatok, semleges fajok (ogárok, kentaurok) és a növényvilág sem – egyes bemutató képeken például döbbenetes mennyiségű fából álló erdőt is láthatunk. A jól skálázható motor e rengeteg objektum esetén is pergő játékmenetet tesz majd lehetővé.

Végül a készítők nem feledkeztek el a barkácsoló kedvű játékosokról sem, ugyanis egy könnyen kezelhető pályaszerkesztőt is mellékelnek a programhoz. A küldetések eseményeit vezérlő script nyelv leírását is mellékelik majd, amellyel – némi programozási ismert elsajátítása után – akár az átvezető filmeket is el lehet készíteni.

Összességében a Besieger igencsak kellemes programnak ígérkezik. Ha a fejlesztők tényleg tartani tudják a szavukat, és sikerül megfelelően ötvözni a régi jól bevált dolgokat saját, új ötleteikkel, akkor hamarosan kellemes órák elé nézhetnek a stratégiai játékok kedvelői.