Dark Messiah of Might & Magic legfőbb újdonsága, hogy először használ majd belső nézetű (FPS) perspektívát a Might & Magic világában. A játékot a Valve-tól licencelt Source engine támogatja, ami fantasy játékban – állítólag – eddig még soha nem látott részletes karakter-animációt, fejlett AI-t, valódihoz közelítő környezetfizikát és shader-modellezést biztosít, hogy mindehhez milyen történet társul, az kiderül, ha elolvassátok exkluzív bemutatónkat.

A Ubisoft a 2005. augusztusában megrendezett németországi Games Conversation-re időzítette 2006. nyarán tervezett megjelenésű új üdvöskéjének a Might & Magic világában játszódó, stílusteremtő FPS/RPG játékának a bejelentését, mely alkalmazás a kiadótól keresztségben a Dark Messiah of Might & Magic nevet kapta. A kiadó szerint új játékukban „újgenerációs” akciótípus születik, melyhez a már ismert és bejáratott „brand” fantasy környezet fest méltó, sötét és izgalmas környezetet. Az Ubisoft a Dark Messiah of Might & Magic-kel új játékstílust akar teremteni; a játékprogram szakítva ez eddigi alkalmazott harmadik személyű nézetre építő hagyományokkal, az első belsőnézetes fantasy játék lesz egy, már régóta ismert és szeretett, teljesen kidolgozott és sokak által már ismert univerzumban. A kiadó szerint az új alkalmazást nem csupán a Might & Magic világának kedvelői fogják szeretni, az alkalmazott grafikai motor lenyűgöző képességeinek hála.
Source
Az öt betűből álló szó a Half-Life 2. megjelenése óta vált az akciójátékok piacán etalonná. Talán sokan emlékeztek még Gabe Newelnek a Valve frontemberének kijelentésére, miszerint a Source (sikeres) jövője nem a minél több HL2 kiegészítő és modifikáció megjelenésén múlik, hanem azon, hogy a több mint 5 éven át fejlesztett és csiszolt engine-t hány játékkészítő cég fogja licencelni a jövőben, és a grafikai motorra építve a következő két évben hány népszerű játék fog kiadásra kerülni. A főprogramozó jóslata úgy tűnik, hamarosan beteljesül, hiszen manapság, nincs is olyan magára is valamit adó kiadó, aki ne jelente be egy, a közeljövőben megjelenő Source-ra épülő saját alkalmazást. Az Ubisoft sajtótájékoztatóján kiderült, hogy e tekintetben a Dark Messiah az egyik első licencbirtokos. A játék fejlesztéséért felelős francia illetőségű Arkane Studios egyike volt az elsőknek, akik a Valve grafikus motorjába vetették bizalmukat. Raphael Colantoniónak az Arkane Studios igazgatójának elmondása szerint, a cég akkor döntött a Source licence mellett, amikor annak képességeit, egy játékshow alkalmával saját szemükkel látták, még 2003-ban. A rendezvényen néhány Valve-os srác látogatta meg a szintén kiállító Arkane standot, ahol a stúdió első játékát, az rpg stílusú Arx Fatalis-t népszerűsítették a franciák. A kollégák, miután biztosították az európaiakat, hogy nagy rajongóik alkotásuknak, egy viszontlátogatásra invitálták az Arkane csapatát, akiknek elég volt néhány pillantást vetniük az akkor még hétpecsétes titok HL2 már működő verziójára ahhoz, hogy addigi, saját grafikai motorfejlesztésre tett erőfeszítéseiket feledve azonnal megkezdjék a tárgyalásokat az engine felhasználásáról. Az Arkane programozói így egy olyan korai Source-kód birtokosai lehettek, melynek hivatalos licencelési lehetőségét csak sokkal később hirdette meg hivatalosan a Valve. E helyzeti előny biztosította, hogy viszonylag gyorsan át tudtak állni az új engine-re a fejlesztők. Az Arkane programozói szerint a Source talán legfontosabb ismérvei (azon kívül, hogy igazán büntetően néz ki), hogy a motor mindent ötvöz, amire egy fejlesztőnek szüksége lehet; minden eddiginél valóságközelibb fizikai megvalósítást enged, realisztikus renderelést tud, fejlett multiplayer architektúrával rendelkezik, valamint rendkívül rugalmas eszköz a legkülönbözőbb, elsőre talán megvalósíthatatlannak vélt tervezői ötletek megjelenítéséhez. 
Orkok, trollok, goblinok és sárkányok
A Might & Magic a Dark Messiah epizódban a játékosokat Ashanba kalauzolja el, a sötét, elfeledett világba, amelyet fenyegető és átkozott történet kísért: egy titkos prófécia a Sátán közeli eljöveteléről. Ashant a M&M jól ismert lényei népesítik be: emberek, orkok, goblinok, zombik, törpék, hatalmas sárkányok és számos más lény, akiknek mérete csak gonoszságukkal vetekszik. 
E „hamísítatlan” környezetben kell a fiatal hőst, Sareth-et irányítanunk, aki ifjú kora ellenére már elsajátította a varázslás és a közelharc alapvető fortélyait. Sareth egyértelmű, és világos célja a kezdetektől az, hogy megakadályozza a jóslat beteljesedését. A Dark Messiah hagyományos fantasy, karakterünket a kiteljesedő és meglepő fordulatokban bővelkedő végigjátszás alatt kedvünkre fejleszthetjük a bátor harcos vagy a nagy tudású varázsló szerepében, vagy választhatjuk a sokak által kedvelt arany középutat is. A küzdelmek során Sareth folyamatosan új praktikák és felszerelések birtokába jut, például varázslóként képes lesz az ellenségeket (és a környezet adott részét) is jégbe fagyasztani, vagy egyetlen kardszúrással halálos csapást mérni az ellenfelek többségére. A Source motor fantasy játékban eddig szokatlan (és rendkívül látványos) eszköztárat tud a felhasználóknak kínálni; példának okáért az egyik varázslattal tárgyakat (adott esetben ellenfeleket) tudunk majd mozgatni, minek alapja a HL2-ből jól ismert Gravity Gun képességkészlete. Az Arkane Studios programozói a DMM&M kapcsán különösen büszkék arra, hogy a Source és a Havoc legfrissebb rendszereinek hála, a játékban az irányított karaktert egy olyan, sajátos belső nézetből láthatjuk majd, melyet eddig (technikai akadályok miatt) még egyetlen FPS-játék sem alkalmazott. Az újdonság lényege, hogy Sareth-nek nem csak a fegyvert tartó alkarja látszik a Dark Messiah-ban, hanem felkarja, lába és sok esetben a mellkasa is, mindez oly módon megvalósítva, hogy a végtagok nem hatnak zavaróan. Sőt, a karakter így megvalósított animációja sok esetben hasznos és elengedhetetlen feltételnek fog bizonyulni. A felhasználók a speciális nézetnek hála sokkal pontosabban tudják majd a távolságokat megbecsülni, minek jelentősége a többnyire kardokkal vívott közelharcok többségében életbevágó lesz. 
Számoljunk csak
A készítők a Dark Messiah of Might & Magic kapcsán soha véget nem érő akciót ígérnek. A végső feladat teljesítéséhez a játék 12 szintjét kell bejárnunk. A kalandok során ifjú hősünk a mesterré válásig több mint 40 fegyver és tucatnyi bűbáj alkalmazásával fog megismerkedni. A program többjátékos módjában négy különböző karakterből választhatnak majd a felhasználók stílusuknak, játékmodoruknak leginkább tetsző karaktert az emberektől az élő-halottakig. A DMM&M többjátékos módja egyszerre maximum 32 játékost támogat a netes játékban, a már jól ismert death match-tól a forradalmi Evolution módig (ez utóbbiban a speciális felszereléseket az online hadjáratok során lehet csak begyűjteni). A készítők letették a nagy esküt, hogy a Dark Messiah támogatni fogja a cooperative módot is, melyben rejlő fantáziát és lehetőségeket, ha jól sejtem nem igazán kell részleteznem nektek. 
Varázslat
Lopakodni a sötétben harcra készen, várva a kínálkozó alkalmat az akcióra, vagy elpusztítani az ellenséget szemtől-szemben heves küzdelemben kardokkal, íjakkal és tőrökkel, vagy megidézni a varázslatos erőket: ez az igazi DMM&M játékérzés, egy olyan izgalmas akcióorientált kalandozás, ahol a harc kimenetele fogja eldönteni a játékos sorsát. A Dark Messiah lehet az első olyan akciójáték, mely túlzások és túlkapások nélkül tudja ötvözni az RPG játékok ötletességét és kombinatív játékmenetét az FPS játékokra jellemző pergő, soha nem csöndesedő dinamizmussal és látványos képvilággal. Úgy legyen, áldásunk rá, és ezúttal, kedves fejlesztők, tessék minden ígéretet kézpénzre váltani!
Arkane Studios
Az Arkane Studios egy független játékfejlesztő stúdió, melyet 1999-ben alapítottak, melynek székhelye Lyon, Franciaország. Az Arkane első játéka a 2002-ben kiadott Arx Fatalis, mely innovatív játékmenetével, megnyerő képi világával és az RPG műfajában szokatlan FPS-nézetválasztásával sok díjat elnyert, melyek közül a legfontosabb a németországi Games Conversation-ön elnyert „Az év újonc fejlesztőcsapata”-díj. A francia programozók jelenleg is több játék fejlesztésén dolgoznak, hogy mik ezek, az jelenleg még hétpecsétes titok, annyit azért lehet tudni, hogy a srácok az RPG stílus elkötelezett és kizárólagos hívei.