Konzolokon ritkábbak az igazi szimulátorok, ez többek közt azért van, mert kontolleren nem nagyon lehet megoldani az olyan összetett irányítást, melyet ez a műfaj megkövetel. Így amelyekhez hozzájuthatunk, azok inkább amolyan félig akciójátékok, de ez nem is baj, mert talán sok ember szívéhez közelebb is áll eme stílus. Régi motorosok talán még emlékezhetnek például az Amigás Wings-re, amely nagyon hasonlít a cikk tárgyát képező Secret Weapons Over Normandy-ra.

A második világháború idején járunk, és egy amerikai pilóta szemszögéből élhetjük át az eseményeket. A megvalósítás nagyon hangulatosra sikerült az archív bejátszásokkal és a pilóta naplóját olvasó narrátorral, nem is csoda, hogy ha a fent említett klasszikusra asszociálunk. Nagyon hasonlít a két játék, de nem csak témában és hangulatban, hanem abban is, hogy nem csak egy szimpla repkedős játékról van szó, hanem nagyon komoly összetett feladatokat kell majd megoldanunk, esetenként még a repülést is mellőzve.
Éppen ezért mindenkinek javaslom a Tutorial végigvitelét, mert itt nagyjából már képet kaphatunk, hogy mi is vár ránk, ha belekezdünk ebbe a kalandba. Mellesleg meg minden küldetésért pontokat kapunk (így a gyakorló missziókért is), melyekből később a repülők fejlesztését végezhetjük el. Vannak különböző bónuszfeladatok is, melyeket nem kötelező végrehajtani, azonban érdemes, mert ilyenkor is kapunk plusz pontokat, sőt akár új gépeket is.
A Tutorialnak három része van. Az elsőben az alap repülési tudnivalókat kapjuk meg, valamint a célzással és géppuska használattal ismerkedhetünk meg. A másodikban a másodlagos fegyverek használatából kaphatunk ízelítőt (bombázni fogunk) ill. a kamera használatunkat tökéletesíthetjük. Az utolsó, harmadik gyakorlásban a Wingmanek jutnak szerephez, vagyis meg kell tanulnunk csapatban gondolkodni, nem pedig magányos akcióhősként.

Hogy mindez még könnyebben menjen, álljon itt néhány általános tipp:
– Mindig figyeljünk oda, hogy mi a feladat, mert hiába kezdjük el irtani az ellenfeleket, ha a hidat kell lebombázni. Ezért érdemes a játék közbeni beszélgetéseket is követni, mert sokszor csak akkor derül ki, mit is kell tennünk. Ha mégis lemaradnánk, vissza tudjuk olvasni a beszélgetéseket a Start lenyomásával a menüben, és onnan ki lehet bogozni a szálakat.
– Van egy nagyon hasznos funkciónk, a célkövetés (L2) amelyet ha nyomva tarunk, akkor a legközelebbi ellenfelet fogja be és követi a kamera, és ehhez tudjuk állítani a saját gépünk irányát. Ez rendkívüli módon megkönnyíti a dolgunkat, mert nem kell keresgélni, hogy hol van, akit eddig lőttünk, hanem folyamatosan követni tudjuk az útját, még ha a hátunk mögött is van.
– Pontosabb célzás érdekében érdemes használni az időlassítás gombot (kör), így sokkal több időnk van, hogy az ellenfelet megsorozzuk. Ugyanez a gomb hosszan nyomva időgyorsítás, ez olyankor fontos, ha valami távoli helyre akarunk eljutni, és nem akarjuk végigvárni normál sebesség mellett (pl. elfogy a muníciónk és a több kilométerre fekvő repülőtérre kell visszamennünk). Ez utóbbi a manőverezésnél is jól jöhet, mert ha túl hirtelen fordulunk meg, könnyen előfordulhat, hogy túlságosan is közel kerülünk hozzá, és nem tudjuk támadni.
– Ha érzékeljük, hogy miközben el vagyunk foglalva az egyik ellenféllel egy harmadik támad minket, akkor inkább hagyjuk félbe a támadást, mert könnyen komoly sérüléseket szerezhetünk. Érdemes tehát lerázni a kellemetlenkedőt.
– Ha valakire mi tapadunk, akkor érdemes felvenni az ő ritmusát a gép sebességszabályzójával (jobb analóg kar). Tartsunk inkább egy kis távolságot, mert így könnyebb követni a manőverezését, valamint ha gyorsabbak vagyunk, akkor könnyen lehet az üldözőből üldözött.
– Bombázáskor érdemes picit lassítani a sebességen (akár időlassítással is), és felülnézetbe kapcsolni (háromszög)

A játékban repülhető géptípusok:

Hawker Hurricane Mk I
Ez volt az első együléses gép, amit a RAF használt. A nyolc gépfegyverrel felvértezett gép több német repülőt lőtt le, a háború során, mint bármelyik másik típus.

Supermarine Spitfire Mk V
A Rolls-Royce Merlin motorral szerelt gép két gépfegyverrel és két gépágyúval rendelkezett a nagyobb tűzerő érdekében. 20000 Spitfire készült 40 fajta variációban.

Messerschmitt Bf-109 E-1
A németeknél ez volt az alap együléses gép a háború első éveiben. Majdnem 36000 készült belőle, ami rekord mennyiség. Szintén két gépfegyverrel és két gépágyúval rendelkezett, mint vetélytársa.

Fairey Swordfish Mk I
Főleg tengeralattjárók elleni bevetésre készült, de nagy szerepe volt például a  híres német csatahajó, a Bismarck elsüllyesztésében. Különlegessége a hátsó tüzelőállás.

Lockheed P-38F “Lightning”
Egyike a leghatékonyabb amerikai gépeknek a háború alatt. Majd’ minden fronton használták, nagyon sokfajta küldetésre.

Mitsubishi A6M2 Zero
A leggyakrabban használt japán repülő, jó manőverezhetőség és gyorsaság jellemzi. Anyahajóról és szárazföldről egyaránt használatos volt.

de Havilland Mosquito Mk IV
Nagyon elegáns, fából készült, két motoros bombázó.  Figyelemre méltó sebességre volt képes.

Curtiss-Wright XP-55 “Ascender”
Amerikai prototípus, hátsó motorjával és szokatlan külsejével kitűnt a többi gép közül.

Focke Wulf Fw-190 A-1
Számos vélemény alapján a német légierő összességében legsikeresebb gépe. 1941-ben mutatkozott be először és hamar felülkerekedett a szövetséges repülőkön.

Ilyushin IL-2M3
A Szovjetunió légierejének főleg földi célpontok ellen használt gépe, különösen hatékony volt a német tankok ellen. Erős páncéllal és hátsó tüzelőállással rendelkezett.

Chance-Vought XF5U-1 “Flying Pancake”
Különleges tervezésű törzse miatt képes volt nagyon kicsi illetve nagy sebességekre valamint hihetetlenül rövid távú leszállásokra. Főleg földi célpontok ellen vetették be.

Northrop XP-56 “Black Bullet”
Amerikai kísérleti gép. Szokatlan szárnytervezés és hátsó motor jellemezte. Noha sosem jutott túl a prototípus fázison, jó tapasztalatokat nyújtott a későbbi szárnyak tervezéséhez.

Messerschmitt Me-262 A-1a
Forradalmian új német repülő, amely az első sugárhajtású harci gép volt. Két motorjával akkoriban a leggyorsabbnak számított. Eleinte főleg csak bombázásra használták, más feladatokra csak részlegesen.

North American P-51D “Mustang”
Sokak szerint a legjobb amerikai gép a II. világháborúban. Eredetileg a RAF számára készült, azonban egy alapos áttervezés után a USAAF fő légi egységévé avanzsált az európai csatatéren.

Gloster Meteor Mk III
Az első sugárhajtású gép brit illetve szövetséges oldalról, amely szolgálatba állt. Iker motorjaival képes volt megközelíteni az 500 mph sebességet is.

Fejlesztések:

Armor I 25 %-kal nő a páncélzat hatásfoka, 10 % csökkenés a sebességben és manőverezésben a súlynövekedés miatt
Armor II további 25 %-kal nő a páncélzat hatásfoka, további 10 % csökkenés a sebességben és manőverezésben
Armor III további 25 %-kal nő a páncélzat hatásfoka, további 10 % csökkenés a sebességben és manőverezésben
Engine I   20 %-kal nő a sebesség, 5 %-kal az emelkedési szint
Engine II  további 10-10 %-kal nő a sebesség és az emelkedési szint
Engine III  további 5 %-kal nő a sebesség, ill. további 20 %-kal az emelkedési szint
Airframe I  10 %-kal nő a manőverezhetőség
Airframe II  további 10 %-kal nő a manőverezhetőség
Airframe III  további 10 %-kal nő a manőverezhetőség
Extra Gun Ammo Duplájára növeli a gépfegyver tárhelyének kapacitását, a motorteljesítmény is nő, hogy kompenzálja a megnövekedett súlyt
Double Bomb Rack Duplájára növeli a bombák tárhelyének kapacitását, a motorteljesítmény is nő, hogy kompenzálja a megnövekedett súlyt
Double Rocket Rack Duplájára növeli a rakéták tárhelyének kapacitását, a motorteljesítmény is nő, hogy kompenzálja a megnövekedett súlyt
Extra Cannon Ammo Duplájára növeli a gépágyú tárhelyének kapacitását, a motorteljesítmény is nő, hogy kompenzálja a megnövekedett súlyt

Fegyverek:

Small Bomb  Kis bomba, kis célpontokhoz (gyenge páncélzatú járművek, megerősítetlen épületek)
Medium Bomb  Nagyobb rombolás, nehéz páncélzatú tankok, kisebb hajók és nagy épületek ellen is jó
Large Bomb Nagy hatásfokú, nagy hajók, repülőterek és megerősített földi célpontok ellen kiváló. Igen nagy súlya miatt csak nagyon kevés fér a gépre.
Small Rocket  Ez a levegő-föld rakéta főleg kisebb épületek és páncélozott járművek ellen jó.
Large Rocket  Nagyobb földi célpontok ellen, mint pl. épületek, parkoló repülők.
37 mm Cannon  37 mm-es gépfegyver, mely a legjobb páncélzattal rendelkező  járművek ellen is jó.
57 mm Cannon  57 mm-es gépfegyver, még nagyobb hatásfokkal, de kisebb kapacitással.
Torpedo   A torpedó csak 150 láb magasság és 150 mérföld/óra sebesség alatt használható.
Medium Rocket  Közepes levegő-föld rakéta, mely a nagyobb tankokat akár egy találattal is megsemmisíti.
X-4 Guided Rocket Rádió irányítású levegő-levegő rakéta. Néhány modellbe kamera is lett építve, hogy pontosan az ellenfélnek lehessen irányítani.
Hs293 Guided Rocket Nagy hatótávolságú levegő-föld rakéta, szintén kamera által vezérelt.
Hs294 Guided Torpedo Levegőben közelíti meg a célpontot, majd a víz alá megy és normál torpedóként funkcionál.
Fritz X Bomb  Rádió irányítású szabad esésű bomba, főként csatahajók ellen.
Highball   Bomba főként gátak és hajók ellen. 100 láb magasságon belül használható.