Mikor elindítottam a programot, fõcímképernyõnek a jó öreg Emlinhjúdzsiz soccer képe fogadott, természetesen más felirattal. Nahát, ez meg hogy került ide? De azért lehiggadtam és tovább vártam. Egy asztal felülnézeti képe fogadott. Volt azon minden, a telefontól az aktákon keresztül a dísznövényig és a csésze kávéig minden. Elsõ dolgom az volt, hogy mindent gyorsan végignyomkodtam… és nagy meglepetésemre a növény fölött megjelent egy kancsó és megöntözte becsületesen azt.

Ennek  nagyon örvendeztem, a másik meglepetés az volt, hogy meg lehet inni a csésze kávét! Na, igazi menedzserként kezdtem érezni magamat (fõleg az asztal tetején levõ manager feliratú táblától), kényelmesen hátradõltem a székben, hintázgattam, és kezdtem kipróbálgatni a dolgokat. És kezdtem kicsit megmérgesedni… persze alaptalanul, mert csak a saját hülyeségem miatt nem jöttem rá elsõre a dolgokra. A kávé meg elég gyorsan elfogyott. Mindegy.

Szóval az asztal tele van mindenféle dologgal összevissza, nézzünk szét egy kicsit. Általában egy gombnyomással tudunk használni mindent. A képernyõ bal szélén látható egy kis számológép, ami a kiadásokat, bevételeket hivatott követni nekünk. Itt a nézésen kívül semmit nem tudunk csinálni, egy klikk a képernyõn bárhol és máris ismét a csodálatos bükkfaasztalunkat bámulhatjuk. Efölött van a telefon, amivel vagy hívhatunk valakit vagy a hívásokat fogadhatjuk. Ha minket hív valaki, a gép egy elég halovány csiripelõ hangot ad ki magából, úgyhogy érdemes elég hangosra venni a hangot. A központ-vagy-titkárnõ mindig megkérdezi nagyon udvariasan, hogy akarunk-e most beszélni az illetõvel. Én még eddig soha nem mondtam nemet, de nem hinném, hogy bármi is történne ellenkezõ esetben. A telefontól jobbra, egy nagy bordó dossziéban vannak az állások, milyen meccsek következnek. Itt sem tudunk semmit csinálni, úgyhogy itt is csak egy gombnyomásra szorul a tevékenységünk.

A telefon alatt két szürke dosszié is van, ezek közül a felsõ a Who’s who (Ki kicsoda), itt a bajnokság összes 4 részlegének összes csapatának az összes emberérõl tudhatunk meg információt. A részlegek és az emberek közt a jobb felsõ sarokban levõ kapcsolóval tudunk váltani (A csapatokat a névre klikkeléssel választhatjuk ki). Még van itt két lehetõség, a füzet jobb szélén, az egyik a Bid, a másik a Scout. A Bid-del az ellenfél edzõjét hívhatjuk fel és tárgyalhatunk vele az aktuális játékos megvételérõl.
A Scout-ot nem egészen értem, hogy mire jó.

A másik nagy szürke dosszié (Transfer File) az összes eladó játékost tartalmazza, azt hiszem, ábécé sorrendben. A bid-del itt is az adott játékos managerével egyezhetünk meg az árban. Az asztal kellõs közepén van a Team Records, azaz a saját csapatunk, a Folkford játékosainak az adatai.

Itt a jobb szélen három opció van: Train, Sell, és Wages. A train-nel a heti edzési dolgokat állíthatjuk be, minden napra kijelölve. Ezek az edzési lehetõségek: Skipping, Ball Control, Sprinting, Endurance, Gym Circuit, Weights, Crosses, Shooting, Aerobics, Dribbling, Marking, Set Pieces, és Rest. A Rest nagyon fointos, hogy betegyünk hetente legalább egyet, meg különben sem kell egy játékosnak mindenben zseninek lennie. Elég ha a feladatát jól végzi. A Sell-lel a béndzsa vagy nekünk nem tetszõ játékosokat tüntethetjük el a listáról (Ilyenkor a papírjára ráírják, hogy ki van árusítva), a Wages-zel pedig új árat adhatunk neki. A kávé mindig máshol van, látszik, hogy a mi kis láthatatlan titkárnõnk odafigyel a változatosságra keményen. Amit nem tudunk használni a képernyõn, az a Manager feliratú tábla, meg a csapatról kitett baráti fotó. De legalább hangulatossá teszik a dolgot. Még van a jobb alsó sarokban egy mûanyag tálca, amibe a nekünk érkezõ leveleket teszik. Sokszor csak valami rajongó akar tõlünk sztáraláírást. Elégítsük ki õket, ne mondják, hogy rossz emberek vagyunk. Még esetleg lehet benne az edzõ küldeménye vagy hivatalos levél is, ezeket mindig olvassuk át figyelmesen.
Ha már elvégeztük a napi teendõket, csak klikkeljünk a managertábla alatti naptárra, ezzel válthatjuk a napokat. Pénteken a nagy bordó dosszié helyett egy kis rózsaszín dossziét látunk. Ebben tudjuk kijelölni a meccsen a csapatfelállást (és mindig pénteken jön egyik telefon a másik után, hogy micsoda baromságokat csináltunk a héten – riporter, edzõ, elnök, játékos stb.). Ha ezt is megcsináltuk (ne felejtsük le a kapust mert nekem bizony sikerült és csak néztem, miért vezet az ellenfél 6:0-ra félidõben), ismét klikk a naptárra és mehet is a meccs…

Ha megvan az Emlin Hughes soccer, akkor mi is lejátszhatjuk, egyébként meg egy írógép közvetíti az eseményeket. A következõ nap vasárnap, amikor elolvashatjuk a helyi sportújság, a Gazette híreit a meccsrõl, a bajnokság állásairól, pletykák stb… Ha már meg vagyunk elégedve a tudásszintünkkel, napváltás és kezdhetjük elõröl a hetet, és így tudjuk szépen fejlesztgetni a csapatot, az utolsótól egészen az elsõ helyig. A programban lehet menteni is, ezt az asztalon levõ disc-re klikkelve tehetjük meg.

A program szerintem nagyon jó, ötletesen van megcsinálva, végül is van hangulata az egésznek, kortyolgathatjuk a kávénkat és beleélhetjük magunkat a szent nagy menedzser életébe. A képernyõ alján levõ kis animációk baromira megdobják az egészet, szóval akit valamilyen fokon érdekel a foci üzleti háttere, az ne tétovázzon, szerezze meg, mert nagyon jól el fog szórakozni… Fõleg, ha megvan neki az Emlin Hughes Soccer. Meg anélkül is.

Andrej

Andrej