Aki Amigához CD-ROM meghajtót vett, az előbb vagy utóbb kedvet fog érezni a CD32 programok futtatására. A CD32 és az Amiga 1200/4000 hardvere szinte azonos, a kis különbségeket a CD32 javára pedig egyelőre nem igen használják ki a programok.

A CD32 programok a 3.0-ás rendszer alá készülnek, így emulátor nélkül is, néhány assign segítségével futtathatóak, de az audio track lejátszása, a joypad emulációja már nem ilyen egyszerű dolog.
Lássuk hogyan is használhatjuk az emulátort. Az emulátor a CacheCDFS részeként jött ki 3.0-ás rendszert igényel. A CD32 tartalmaz AMIGA CDTV emulációt, de ezt sajnos a CD32 emulátor nem tudja. Az emuláció megkezdése előtt mountoljuk föl a CD-Rom-ot, majd töltsük be az emulátort.
A meghajtóba helyezett program elindítására két mód van. A Boot, egy visszafordíthatatlan folyamat, ami elindítja a meghajtóban lévő CD32 programot. Innen már csak a resettel lehet kilépni. Az Inicialize ezzel ellentétben csak inicializálja az emulátor részeit, de a programot nem indítja el. Az inicializálás után bármikor indítható a program a Workbenchből.
Ha a CD-s program nem futna, akkor az opciókkal el lehet játszadozni.
A No Fastmem opció bekapcsolásával kikapcsolhatjuk a gépünkben levő összes fast memóriát. Ezt csak akkor kell megtenni, ha a program másként nem indul el hibátlanul, mert a fast memóriában minden sokkal gyorsabban fut, tehát a használata célszerű.
A No Instr. Cache és a No Data Cache kikapcsolják az instruction és a Data Cache -eket. Erre akkor van szükség, ha a program túl gyorsan fut.
A Vectorbase 0 opció csak akkor működik, ha Inicialize módban a Workbench használatával indítjuk el a programot. Néhány program csak úgy megy, ha ezt kikapcsoljuk.
A No Volume Control akkor használatos, ha a CD-s játék zenéje audio track-ről szól és az túl halk.
Az Emulate Controller bekapcsolásával az emulátor az Amiga billentyűzetén fogja emulálni a CD32 kontrollerét (Joypad). A numerikus billentyűzet 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 billentyűi és a kurzor billentyűk helyettesítik a joypad irány gombjait. A numerikus billentyűzet [ és / gombja a Reverse, a ] és a * pedig a Forward gombot helyettesíti. Az F1 és az F6 a zöld gombot, az F2 és az F7 pedig a sárga gombot helyettesíti. Az F3, F8, Space, Enter és a 0 a numerikus billentyűzeten a piros gombot helyettesíti. Az F4, F9 és a Del a numerikus billentyűzeten a kék gombot helyettesíti. Az F5, F10 a Play/Pause gombbal ekvivalens. Néhány játék sajnos csak joypad emuláció nélkül működik.
A következő érdekesség a Block Buffer amivel a CD32 beépített Cash memóriáját növelhetjük (1 = 2048 bytes). Ha például 4-re állítjuk, az animációk sokkal finomabban kerülnek lejátszásra mint 1-nél.
A Max Volume a CD audio track maximális hangerejét állítja be.
A Language ablakban választhatjuk ki a több nyelvű játékok nyelvét. Sajnos a magyar nem szerepel a listán (ki tudja miért).
A beállításokat a felső menü Save Settings menüpontjával lehet kimenteni.
Végezetül pedig néhány beállítás néhány játékhoz:
Microcosm, Pirates Gold, D-Generation, SleepWalker, Clou, Frontier – Elite II esetén mindent ki kell kapcsolni.
Pinball Fantasies, James Pond – Robocod esetén mindent kikapcsolni, kivéve a NoVolumeControlt.
A Diggers introja túl gyorsan fut, ezért mindent kapcsoljunk ki, kivéve a NoFastmem opciót, az majd lelassítja.
Az Oscar NoFastmem és NoDataCache opciókkal indul, illetve 68040-es gépeken pedig Workbenchből indítva Vector Base 0 is kell.
Nos ennyit bírtam összehordani a CD32 emulátorról, de CD-s téma azért maradt még a jövő hónapra is…
Petroff